Wykopy pod fundamenty25 Maj 2022

Wykopy pod fundamenty

Wykonanie wykopów pod fundamenty to pierwszy etap prac w terenie, podczas budowy budynku. Ich wytyczeniem zajmuje się geodeta, wyznaczając obrys budynku i wszystkie istotne elementy. Rysunek wykonywany jest z dokładnością do 1 cm.

Kolejnym etap to kontrola i akceptacja kierownika budowy.


W artykule


Fundament i ława fundamentowa

Fundamenty wykonuje się z ław fundamentowych. Solidna podstawa domu jest gwarancją wytrzymałości całej konstrukcji. Ławy fundamentowe zapewniają odpowiednie przeniesienie ciężaru budynku, ze ścian na grunt.

Rozmiar wybieramy odpowiednio do zbrojenia. Brak zbrojenia niesie za sobą konieczność zastosowania większej ławy fundamentowej.

Jaki beton na fundament?

Bez względu na to czy stawiamy budynek jednorodzinny czy gospodarczy, dla jego trwałości istotne są odpowiedniej jakości podstawy. Dlatego zarówno ława fundamentowa jak i wszelkie prace ziemne w tym zakresie, powinny zostać wykonane w sposób bardzo dokładny.

Przyjmuje się, że beton przeznaczony na fundamenty musi posiadać wytrzymałość na poziomie co najmniej 20 MPa.

Ława fundamentowa

Ława fundamentowa to najniższy element konstrukcji budynku odpowiedzialny za przenoszenie ciężaru budynku ze ścian na grunt. Stawiana jest bezpośrednio na gruncie, poniżej poziomu przemarzania terenu.

Przeważnie jej głębokości wynosi od 0,8 do 1,4 m. Ławy fundamentowe stosuje się niezależnie od tego, czy budynek będzie podpiwniczony, czy nie.

call-to-ok

Jak głęboki wykop pod fundamenty?

Przyjmuje się, że dom niepodpiwniczony powinien mieć ławy fundamentowe zagłębione poniżej poziomu przemarzania gruntu. W gruntach przepuszczalnych położenie fundamentów może być płytsze.

Głębokość osadzenia ławy fundamentowej powinna być podana w projekcie budowy budynku.

Rodzaje wykopów pod fundamenty

Wykopy wąskoprzestrzenne

Ich cechą charakterystyczną jest to, że szerokość na dnie nie może przekraczać 1,5 m.

Wykonywane przeważnie w domach niepodpiwniczonych. Ich głębokość powinna być poniżej poziomu przemarzania gruntu. Co ważne, wykopy powinny być mniej więcej 30 cm szersze niż ławy.

Wykopy szerokoprzestrzenne

Szerokość dna fundamentu powinna wynosić więcej niż 1,5 m. Wykonuje się je w przypadku domów podpiwniczonych.

Dno wykopu powinno się znajdować poniżej linii przemarzania gruntu (0,8 m do 1,4 m). Wykopy szerokoprzestrzenne zabezpiecza się przesłonami wodoszczelnymi albo ściankami oporowymi.

Przygotowanie terenu pod fundamenty

W pierwszej kolejności należy wyrównać grunt. Działania te będą obejmować usunięcie warstwy roślinnej (trawy, drzew i krzewów) sięgającej do granic obrysu planowanego budynku.

Należy zachować około 1 metra zapasu po każdej stronie. W następnym kroku należy wykonać wykopy.

Wykop wykonywany jest zgodnie z przyjętymi wymiarami i głębokością.

Realizacja wykopu pod fundamenty zajmuje w większości przypadków około jednego dnia roboczego. 

Ostatnim etapem prac jest zasypanie wykopów, już po wylaniu fundamentów. Należy tego dokonać przy użyciu materiału o dobrej przepuszczalności. Następnie należy go ubić za pomocą zagęszczarki.

pakietki-gloob wykop pod fundament, wykop pod fundament cena, głębokość wykopu pod fundament, ile trwa wykop pod fundamenty, wykop fundamentów koparką, ile kosztuje wykop fundamentów, jak głęboko wykopać fundamenty, jaki beton na fundament, fundament pod dom