Na jaką głębokość kopie koparka?11 Lipiec 2020

Na jaką głębokość kopie koparka?

Koparki to jedne z najczęściej wykorzystywanych maszyn budowlanych. Urządzenia te stosowane są podczas realizacji wielu różnych prac. Stosuje się zarówno podczas kopania fundamentów, jak również podczas takich prac jak kopanie basenu.


W artykule:


Głębokość, na jakiej pracować może koparka, różni się w zależności od marki, modelu, typu silnika, osprzętu i nie tylko.

Przyjmuje się, iż koparką wykonywać można wykopy na głębokość nawet do 14 m. Próby wykonywania głębszych wykopów są przede wszystkim niebezpieczne, skutkować mogą również przegrzaniem silnika, wygięciem łyżki czy nawet złamaniem ramienia koparki.


Zobacz również wpis: Jaki jest koszt wyburzenia domu?


Wykopy głębsze niż 14 m

Chcąc wykonać wykopy głębsze niż 14 m, należy w pierwszej kolejności stworzyć pochylony najazd dla koparki, a następnie kontynuować wykonywanie wykopu.

Jak głęboko można kopać koparką?

O ile maszyny te przeznaczone są do sprawnego wykonywania wykopów oraz przemieszczania dużych ilości ziemi.

O tym w jaki sposób przebiegać będzie praca (i jak głęboko wykonany może zostać wykop), decyduje również charakterystyka terenu - ewentualne występowanie większej ilości gliny i kamieni.

Do najważniejszych czynników, decydujących o możliwościach w zakresie głębokości wykopu decyduje:

Dlaczego nie przekraczać możliwości sprzętowych

Podczas wykonywania wykopów, w niektórych sytuacjach operatorzy dopuszczają się przekraczania możliwości sprzętowych. Należy pamiętać, iż działania zbyt ekstremalne, mogą powodować wiele zagrożeń i komplikacji, a także mogą powodować uszkodzenia sprzętu.

Do najczęściej pojawiających się problemów podczas wykonywania zbyt głębokich wykopów i przeciążania koparki, zaliczyć należy:

Przegrzanie silnika koparki

Każdy silnik spalinowy jak i elektryczny, przy zbyt intensywnej eksploatacji, w pewnym momencie ulegać zacznie przegrzaniu. W przypadku urządzeń jakim są koparki, przegrzanie silnika nastąpić może nie tylko podczas wykonywania zbyt głębokiego wykopu, ale również w sytuacji kiedy nabierana jest zbyt duża ilość ziemi (zbyt duży ciężar) lub kiedy działania wykonywane ze zbyt dużą intensywnością.

Przegrzanie silnia koparki to nie tylko ryzyko kosztownych awarii, ale również wystąpienia pożaru.

Obluzowanie połączeń i nadmierne wyrobienie części koparki

Zbyt duże obciążenie koparki to także ryzyko pojawienia się nadmiernych luzów w połączeniach poszczególnych elementów. W efekcie praca koparki stanie się bardzo niestabilna i niebezpieczna. Niestety koszty wykonania napraw związanych z poluzowaniem się lub wymianą poszczególnych części należą do bardzo kosztownych.

Wygięcie ramienia i łyżki

Luzy w koparce w krótkim czasie doprowadzą do wygięcia całego ramienia oraz łyżki. Jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji to niezwykle kosztowna wymiana tych elementów - to jedna z najbardziej kosztownych napraw jakie można przeprowadzić.

Nie warto zatem ryzykować aby wykonać nieznacznie głębszy wykop. Oznakami prozgrzewającego się silnika są przede wszystkim niepokojące, piszczące dźwięki oraz odczuwalna wysoka temperatura.

W razie takiej sytuacji, należy możliwie najszybciej wyłączyć silnik i odczekać do momentu jego wystygnięcia (czas ochładzania silnika zależny będzie oczywiście od temperatury powietrza).

Kiedy potrzebny jest głęboki wykop

Wbrew pozorom, konieczność wykonania głębokiego wykopu, pojawia się przy realizacji wielu różnych projektów budowlanych. Do najbardziej typowych rodzajów prac w tym zakresie, zaliczyć należy przede wszystkim.

Jaka koparka do głębokich wykopów?

Wybierając firmę do wykonania robót ziemnych warto dobrze zorientować się jak wygląda dostępny park maszynowy - w kontekście planowanego zakresu prac.

Koparki z długim ramieniem

Odpowiednia długość ramienia to podstawowy czynnik umożliwiający wykonanie zarówno głębokiego jak również szerokiego wykopu.

Koparka z dużą łyżką

Wielkość łyżki wpływa zarówno na możliwości w zakresie wielkości wykopu jak również szybkości prac.

Nowoczesny sprzęt

Nie da się ukryć, iż nowoczesne, duże koparki umożliwiają sprawną realizację dużych zleceń. Wybierając firmę, warto zwrócić zatem uwagę nie tylko na wielkość maszyn ale również jak nowoczesny jest to sprzęt.

Jak szybko powstaje wykop?

Zdarza się, ze prace ziemne odbywają się pod dużą presją czasu. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku pracy koparki, nadmierny pośpiech nie jest wskazany. Oprócz wspomnianych wcześniej zagrożeń związanych z uszkodzeniem samej maszyny, wykonywanie prac zbyt jest ryzykowne zarówno w kwestii bezpieczeństwa jak i powstania ewentualnych błędów i pomyłek (których naprawa zająć może sporo czasu).

Precyzyjne oszacowanie szybkości wykonania założonego wykopu niestety bywa trudne. Jest tak dlatego, iż prace zależą w tym wypadku od wielu różnych czynników, których nie sposób przewidzieć przed wykonaniem prac.

Utrudnienia wynikające z rodzaju ziemi, zakopanych elementów (niekiedy wielkogabarytowych lub zabytkowych) czy problemy z dostępem do miejsca prac, mogą opóźnić nawet najprecyzyjniej zaplanowane prace.

Skorzystaj z usług koparką

Nowoczesny park maszynowy pozwala nam na sprawną realizację każdego rodzaju robót ziemnych, w tym również wykopów. W razie dodatkowych pytań, zapraszamy również do kontaktu pod numerem telefonu 609 88 88 68 lub mailowo: kontakt@gloob-house.pl.


pakietki-gloob jak głęboko można kopać w ziemi, jak kopać koparką, koparki z długim ramieniem, ile koparka wykopie w godzinę, jaka koparka do kopania stawu