Jak sprawnie przeprowadzić wyburzenie budynku?29 Wrzesień 2021

Jak sprawnie przeprowadzić wyburzenie budynku?

Wyburzenie jak rozbiórka to zazwyczaj dość złożony proces. Wyburzenia budynków komercyjnych, takich jak hale magazynowe czy stare fabryki, należy zaplanować z ostrożnością i precyzją.


W artykule:


Odłączenie wszelkich mediów

Przed rozpoczęciem pierwszych prac związanych z wyburzeniem, wszelkie media powinny zostać odcięte od budynku. Procedury odłączenia gazu, prądu lub wody niekiedy mogą być czasochłonne. Działania w tym kierunku należy zatem z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Występowanie materiałów niebezpiecznych

Wyburzenie może doprowadzić niekiedy do uwolnienia szkodliwych, niebezpiecznych materiałów. Istotny w tym przypadku jest wiek budynku. Na każdym etapie wyburzenia, osoby zaangażowane, powinny być świadome zagrożenia i postępować w odpowiedni sposób.

Występowanie materiałów niebezpiecznych to jeden z największych argumentów przemawiających za wyborem profesjonalnej firmy wyburzeniowej. Firma powinna mieć uprawnienia do pracy z materiałami niebezpiecznymi, takimi jak azbest czy eternit.

Występowanie ww. materiałów dotyczy przede wszystkim budynków powstałych przed rokiem 1980, które zostały przeznaczone do rozbiórki. Aby uniknąć sytuacji niespodziewanych i niebezpiecznych, przed podjęciem prac wyburzeniowych, budynek powinien zostać skontrolowany.

Celem inspekcji powinna być lokalizacja ewentualnego występowania azbestu i innych materiałów niebezpiecznych.

Świadomość na temat recyklingu

recykling-gruzuDuża część pozostałości po rozbiórce może być poddana recyklingowi.

Doświadczone firmy wyburzeniowe dysponują wiedzą i niezbędnym sprzętem, umożliwiającym segregację materiału.

Ponownemu wykorzystaniu można poddać takie materiały jak stal, beton, gruz czy pozostałości drewniane.

Wybór usług firmy wyburzeniowej

Próba samodzielnego przeprowadzenia wyburzenia budynku nie jest dobrym pomysłem. Prace wyburzeniowe wymagają doświadczenia, odpowiedniego przeszkolenia i niezbędnego sprzętu.

Rozbiórka lub wyburzenie przeprowadzane w sposób nieumiejętny stwarzają ogromne ryzyko.

Powiadomienie otoczenia

Należy powiadomić najbliższe sąsiedztwo o planowanym wyburzeniu lub pracach rozbiórkowych. Skuteczne powiadomienie powinno zostać przekazane na długo przed rozpoczęciem prac.

Prace wyburzeniowe związane są z powstawaniem dużej ilości kurzu, hałasu oraz użyciem ciężkich maszyn. Czynniki te znacznie wpływają na komfort przebywania w pobliżu.

Właściciele sąsiednich nieruchomości powinni mieć możliwość przygotowania się na trudne warunki. Aby mogli oni podjąć odpowiednie środki ochronne, sugeruje się przekazanie powiadomienia z dwutygodniowym wyprzedzeniem.


Zobacz: Jaki jest koszt wyburzenia domu?


Bezpieczeństwo w pobliżu prac

wyburzenie-osiedle-2

Wyburzenie, jak i rozbiórka mogą być niebezpieczne nie tylko dla osób zaangażowanych, ale również dla otoczenia.

W najbliższym otoczeniu należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wykorzystanie oznakowania, rusztowań oraz ochrony pieszych i pojazdów.

W przypadku wyburzenia niektórych obiektów, zachodzi potrzeba kontaktu ze służbami porządkowymi w celu odgrodzenia i wstrzymania ruchu w najbliższym otoczeniu prac.

Podobnie jak w przypadku odłączenia wszelkich mediów, ustalenia ze służbami bezpieczeństwa i policją powinny zostać podjęte z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Cena usługi wyburzenia to nie wszystko

Krótko mówiąc, błędem jest traktowanie ceny jako jedynego kryterium podczas wyboru firmy wyburzeniowej.

Powierzając wyburzenie sprawdzonej firmie, mamy pewność prawidłowego przeprowadzenia prac. Istotnym elementem jest również zachowanie terminu realizacji oraz wszelkich aspektów bezpieczeństwa.

Należy zdawać sobie sprawę, iż wyburzanie dużych budynków komercyjnych jest znacznie trudniejsze niż wyburzanie domów mieszkalnych. Ponieważ proces jest znacznie bardziej złożony, niezbędne jest skorzystanie z zespołu, doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu.

Skontaktuj się z Gloob-House już dziś

Przeprowadzamy wyburzenia i rozbiórki dużych obiektów komercyjnych i przemysłowych, a także mniejszych budynków mieszkalnych. Posiadamy niezbędny sprzęt, pozwalający nam realizować również usługi w zakresie kruszenia gruzu, prac ziemnych i innych usług koparką.

Usługi realizujemy na terenie Poznania oraz całej Wielkopolski. Nasi specjaliści z przyjemnością przedstawią możliwe rozwiązania i odpowiedzą na Państwa pytania.

call-to-ok


pakietki-gloob wyburzenie ściany z cegły, pozwolenie na wyburzenie, wyburzenie budynku formalności, wyburzenie komina, pozwolenie na wyburzenie budynku, wyburzenie domu procedura