Jak przygotować budynek do rozbiórki?11 Marzec 2022

Jak przygotować budynek do rozbiórki?

Profesjonalna rozbiórka budynku niesie za sobą konieczność realizacji wielu czynności, które w skuteczny sposób dostosują otoczenie oraz zapewnią efektywną pracę maszyn. Tego rodzaju usługi wymagają bezpiecznej i sprawnej pracy zespołu fachowców, dlatego powinny być wykonywane po rzetelnej analizie wyburzanej powierzchni.


W artykule


Odpowiednie przygotowanie wnętrza, sprawny demontaż konstrukcji i umiejętne rozłączenie użytkowej instalacji to kluczowe aspekty procedury, którą przeprowadza się w komercyjnym, mieszkalnym czy przemysłowym budownictwie. 

Rozbiórka budynków w praktyce

Organizacja praktycznego wyłączenia z użytku dowolnej nieruchomości zazwyczaj spowodowana jest złym stanem technicznym bądź brakiem zapotrzebowania na obecny charakter budynku.

Jeśli dana konstrukcja wykazuje ryzyko zawalenia lub istnieje konieczność powstania nowej fasady od podstaw, dochodzi do wykonania szeroko rozumianej rozbiórki. Usługa ta wymaga jednak dostosowania docelowej przestrzeni, które jest możliwe za sprawą kompleksowych i rutynowych czynności.

call-to-ok

Po otrzymaniu stosownej zgody na rozbiórkę / wyburzanie, jak również skompletowaniu niezbędnych dokumentów, odbywa się roboczy charakter procedury, za którą odpowiada zespół doświadczonych techników budownictwa.

Realizacja zadań rozbiórkowych i wyburzeniowych odbywa się na podstawie zgłoszenia. Warto dodać, iż na podstawie zgłoszenia nie można dokonać rozbiórki budynków z rejestru zabytków, lub pozostających pod kontrolą konserwatora zabytków.

Etapy przygotowań do rozbiórki

Początkowa faza przygotowań do rozbiórki to przede wszystkim usunięcie wszystkich elementów wyposażenia, stanowiących szereg przedmiotów do aranżacji wnętrz.

Bezpieczne i sprawne wyniesienie mebli, akcesoriów czy dodatków powinno być wykonywane z dużą ostrożnością, gdyż niektóre przedmioty mogą być przeznaczone do ponownego użytku. 

Kolejny krok działań stanowi odłączenie budynku od dostaw energii, węzła sanitarnego i mediów (gaz, prąd, kanalizacja, woda, Internet, telefon), których źródło zasilania znajduje się na terenie budynku.

Ważne jest, aby prace te odbywały się po całkowitym wyłączeniu energii, za którą odpowiada centralny punkt dostawy gazu lub prądu. Warto jednak pamiętać, że czynności te wymagają zastosowania specjalistycznych narzędzi oraz kompetencji przeszkolonych w tym celu pracowników.

Podobnie należy zachować się przy izolacji kabli i przewodników, które bez precyzyjnego odcięcia i stosownego zabezpieczenia, mogą wywołać zwarcie.

Rozbiórka elewacji i elementów zewnętrznych

Praktyczne usuwanie elewacji wymaga nie tylko zręczności i poświęcenia, ale także koordynacji działań przy użyciu stolarskich narzędzi i zdalnie sterowanych maszyn.

Pierwsze prace wykonywane są na zewnątrz i dotyczą usunięcia elementów zadaszenia, takich jak dachówki czy rynny. Po demontażu stropu, następuje zdjęcie zwierzchniej warstwy ścian i podłóg, co powoduje dostęp do pozyskania wewnętrznych materiałów konstrukcji.

Materiały te mogą zostać wywiezione na wysypisko lub przeznaczone na recykling. Jeśli określony rodzaj materiałów nadaje się do ponownego użytku, nie można dopuścić do jego całkowitej degradacji.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż wiele odpadów (np. blaszane dachówki, gliniane cegły, metalowe rynny) zachowuje trwałość nawet przez kilkadziesiąt lat.

Rozbiórka ścian budynku

Rozbiórka niestabilnych konstrukcji ścian powinna być poprzedzona bezpiecznym i starannym demontażem użytkowych elementów zabudowań, takich jak drzwi i okna. W tym celu, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu (np. dźwig, podnośnik).

Osoby przeprowadzające rozbiórkę ścian, posiadać powinni nie tylko wiedzę ale również doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu prac. Techniczna analiza wszystkich aspektów rozbioru i rozsądny dobór sprzętu nie powinny być dziełem przypadku.

Warto pamiętać, że większość budynków poddawanych rozbiórkom posiada indywidualne rozwiązania w zakresie konstrukcji oraz zastosowanych instalacji.

Nowy charakter starego budynku

Rozbiórka lub wyburzenie nie musi oznaczać trwałej degradacji budynku. Proces ten stanowi jednak konieczność realizacji skomplikowanych zadań, które w przyszłości mogą nadać nowy charakter zarówno mniejszym jak i większym budynkom.

Takie działania można więc dostrzec na firmowych lub komunalnych posesjach, pozbawionych swoich dawnych właściwości bądź uszkodzonych w wyniku wieloletniej eksploatacji.