Budowa własnego stawu - wszystko co trzeba wiedzieć25 Maj 2022

Budowa własnego stawu - wszystko co trzeba wiedzieć

Budowa stawu we własnym ogrodzie to zawsze doskonały pomysł! Staw odświeża powietrze podczas ogromnego upału i tworzy wspaniały mikroklimat. Budowa stawu nie jest skomplikowana, trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Staw to płytki zbiornik wodny, który nie ma strefy głębinowej. Na całej powierzchni rośną rośliny zakorzenione, jego wielkość jest uzależniona od wielkości działki. Warto powierzyć zadanie budowania stawu profesjonalnej firmie.

Rodzaje stawów

Stawy mogą być naturalne, gdy woda gromadzi się w zagłębieniach terenu. Drugim rodzajem są stawy sztuczne, czyli spiętrzenie wód do celów dekoracyjnych lub gospodarczych. Trzecim są stawy rybne, które służą do hodowli ryb.

Kopanie stawów

Do stworzenia własnego stawu zwłaszcza o większych gabarytach konieczne będzie wykorzystanie koparki. Przed rozpoczęciem prac powinien zostać opracowany projekt.

Projekt jak i wykopanie stawu najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która zajmie się logistyką i przeprowadzeniem prac. Po stronie firmy pozostanie również dobór i wykorzystanie sprzętu, który jest potrzebny do konkretnego rodzaju gruntu.

O czym trzeba pamiętać tworząc staw hodowlany?

Na samym początku planu trzeba zastanowić się jakie ryby będą w nim hodowane, dzięki temu można dostosować odpowiednią wielkość zbiornika. Trzeba wziąć pod uwagę sposób napowietrzania oraz ewentualnie. Pamiętać należy także o spełnieniu wszystkich wymogów prawnych.

Jakie są korzyści z posiadania własnego stawu?

  • dekoracja ogrodu przy domu
  • możliwość hodowania ryb
  • staw może być oczkiem wodnym, w którym w upalne dni można się ochłodzić

Normy prawne

Wykonanie stawu lub oczka wodnego wymaga uzyskania pozwolenia lub ewentualnie dokonania zgłoszenia.

Zgodnie z prawem wodnym staw jest urządzeniem wodnym i na jego budowę wymagane jest pozwolenie. Kopanie stawów o małej powierzchni - do 500 mkw i głębokości do 2 m od naturalnej powierzchni podlegają wodnoprawnemu zgłoszeniu. 

Jednak takie zbiorniki mogą być zasilane tylko wodami naturalnymi takimi jak wody gruntowe i opadowe, nie można ich napełniać sztucznie.

Nawet jeśli staw został zbudowany bez żadnych dokumentów właściciel może w każdej chwili złożyć wniosek o jego legalizację. Wg prawa złożenie takiego wniosku powinno mieć miejsce nie później niż 60 dni od rozpoczęcia użytkowania stawu.

Koszt zgłoszenia stawu wodnego do urzędu

Koszt zgłoszenia wodnoprawnego to koszt do 100 zł, a wydanie pozwolenia kosztuje ok 250 zł.

Jednak to nie wszystkie koszty jakie niesie za sobą budowa stawu. Aby otrzymać pozwolenie wodnoprawne należy wykonać operat wodnoprawny. Jego koszt zależy od wielkości inwestycji i wynosi od kilkuset złotych do kilkunasty tysięcy.

Zanim rozpoczną się prace należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Czy można wybudować staw bez pozwolenia?

Prawo budowlane określa, że na budowę stawu o powierzchni powyżej 30 mkw wymagane jest pozwolenie. W niektórych przypadkach można zgłosić swój projekt przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeśli organ administracji architektoniczno - budowlanej w ciągu 21 nie wniesie sprzeciwu zachodzi tzw. ciche przyzwolenie na budowę.

Jak daleko od granicy działki można budować oczko wodne?

Prawo nie określa jasno, ile dokładnie metrów od granicy działki może być staw. Jeśli staw jest większy niż 30 mkw należy uzyskać pozwolenie na budowę. Architekt tworzący plan musi sprawdzić przede wszystkim aspekt bezpieczeństwa. 

Jeśli jest to duży staw raczej nie umieszcza się go przy samej granicy.

Jaki jest koszt wykopania lub pogłębiana stawu?

Koszt wykopania i pogłębiania stawu w każdym przypadku ustalany jest indywidualnie. Końcowy koszt wykonania prac zależy od wielu czynników, w pierwszej kolejności oczywiście od wielkości i głębokości stawu.

Duże znaczenie ma również rodzaj terenu i ziemi, a także możliwość dojazdu odpowiednimi maszynami.

call-to-ok

Jak oczyścić staw z mułu?

Bardzo popularne stają się w ostatnich latach tzw. odkurzacze do oczek wodnych. Czyszczenie stawu tą metodą przebiega w sposób szybki i sprawny. Czyszczenie stawu tą metodą  przeprowadzić można zarówno w ogrodowych oczkach wodnych jak również w stawach gdzie znajdują się ryby.

Jak napowietrzyć staw?

Można to zrobić w sposób naturalny sadząc odpowiednie rośliny, jednak zazwyczaj ten sposób jest niewystraczający. Wtedy można użyć specjalnych dmuchaw membranowych, dzięki którym ryby są zdrowsze i szybciej rosną.

Jak zabezpieczyć staw przed osuwającą się ziemią?

Jednym ze sposobów jest faszynowanie, czyli umieszczanie kołków wzdłuż linii brzegowej. Można położyć także geokraty, które chronią brzeg przed osuwaniem się wody. W małych oczkach wodnych dobrą ochronę stanowią też duże ozdobne kamienie.

pakietki-gloob budowa stawu, budowa stawu rybnego koszt, kopanie stawów, jak wykopać staw, staw na działce, pozwolenie na staw, budowa stawu rybnego